Odświeżacze powietrza stosujemy bardzo chętnie. Ciężko dzisiaj spotkać wnętrza domów mieszkalnych, pomieszczeń urzędowych, w jakich powietrze nigdy nie jest poprawiane odświeżaczami w dyfuzorach, świecami zapachowymi, bądź konwencjonalnymi odświeżaczami w sprayu. Nikt, kto planuje nigdy nie ciekawi się jednak, jak docierają one od dystrybutora do supermarketów. Przypatrzmy się zatem, jak musi wyglądać fachowy przewóz ogromnych ilości odświeżaczy powietrza.

Odświeżacze powietrza nie są substancjami niebezpiecznymi. Dla tego nie ma więc żadnych egzekwowanych aktów, które prezentowałyby, jakimi środkami przewozu można je wysyłać. Kartony zbiorcze mieszczące odświeżacze do domu i samochodu mogą więc być dostarczane zarówno drogą morską, transportem powietrznym, jak i drogowym. Wypada jednak pamiętać, iż produkty zapachowe w aerozolu są pod ciśnieniem. Muszą dlatego być zabezpieczane przed nasłonecznieniem a także wysoką temperaturą. W przypadku, kiedy aerozol podgrzeje się do temperatury powyżej pięćdziesięciu stopni Celsjusza, grozi jego wybuch. Produkty zapachowe wypada przystosować do tranzytu umieszczając je w zgrzewkach, których ciężar absolutnie nie ma możliwośći przekraczać trzydzieści kilogramów. Dopiero opakowania zbiorcze muszą zostać zamontowane na europaletach, które to powinno się prawidłowo opisać. Paleta ma w obowiązku zostać oznaczona nalepką „LQ”.

Odświeżacze powietrza są mieszanką różnych związków syntetycznych. Szykując je do przewozu powinno się mieć to na uwadze. Zwarzając na fakt, iż mają możliwość to być związki palne przystaje uczulić osoby je transportujące, aby na czas ich transportowania powstrzymały się od palenia papierosów. Na wypadek, jeżeli podczas przewozu doszło do pożaru, to europalety mieszczące odświeżacze powietrza można przygaszać wyłącznie metodami proszkowymi. Gaszenie wodą jest zabronione.

Produkty zapachowe bynajmniej nie są niebezpieczne. Należy natomiast pamiętać, że absolutnie nie mogą być podgrzewane do temperatury wyższej niż 40 stopni. W czasie transportu musimy wziąć to pod uwagę, jak także to, iż temperatura mniejsza niż minus 10 stopni także nigdy nie jest właściwa do ich przewozu.