Web3, Metaverse, Crypto, NFT … wszyscy słyszymy te światy prawie codziennie. Świat ewoluuje w szybkim tempie i dołączają do niego artyści. Niezależnie od tego, czy był to Justin Boretta współpracujący z Aaronem Penne ’ em dla ich generatywnego projektu artystycznego i muzycznego, czy Steve Aoki przewodzący ruchowi NFT w społeczności muzyki tanecznej, oczywiste jest, że technologia i przemysł muzyczny są teraz połączone bardziej niż kiedykolwiek.

Jest jeszcze jeden artysta, który odniósł ogromny sukces w ciągu ostatnich 30 lat. Niezależnie od tego, czy jest to frontman węgierskiej grupy popowej, połowa legendarnego Trance duetu, czy produkcja pięknej muzyki progresywnej i trance w ramach swojego solowego projektu, Shane 54 zdołał nadal pionierować nowe sposoby doświadczania jego muzyki.

Co przez to rozumiemy? Cóż, używa technologii AI do tworzenia teledysków, a rezultatem jest opadanie szczęki.

„Od ponad roku tworzę animowane teledyski: zrobiłem kilka dla innych artystów, tak samo jak dla mojej własnej muzyki. Co dziwne, moja pierwsza animacja znalazła się na liście „Najlepszy animowany teledysk” na Hungarian Music Awards w 2021 roku. (Nie wygrałem, ale to chyba byłby cud)

Ostatnie kilka miesięcy spędziłem na odkrywaniu technologii tworzenia wizerunku AI. Szybko się w to wciągnąłem: stałem się częścią gorącego nowego ruchu w sztuce, co naturalnie prowadzi mnie do chęci wykorzystania mojej nowo znalezionej Sztuki w moich teledyskach..

Kiedy zaczynał, trwało to miesiące eksperymentów – i niepowodzeń. Nic nie działało tak, jak to sobie wyobrażał.

„Pierwszy problem z użyciem zupełnie nowej technologii, takiej jak ta, to to, że wszystko wygląda fantastycznie i świeżo. Tworzysz niesamowite efekty wizualne. Następnie – gdy tylko pojawi się nowa wersja narzędzia-Twoje poprzednie prace nagle zaczynają wyglądać mniej nowatorsko. Wtedy jest przestarzały szybciej niż można powiedzieć „Björk”.”

Potem zdał sobie sprawę, że dzięki oddzielnej aplikacji do animacji może uniknąć frazesów, które były tak łatwe do uwierzenia podczas tworzenia filmów AI.

„Pomysł polegał na stworzeniu każdego elementu wideo za pomocą MidJourney (mojego ulubionego narzędzia AI), tworząc kolaż, który jest spójny jak żaden inny. Więc go ożywiaj. Mimo że był to głupi pomysł, jego wpływ na moją pracę jest niewiarygodny…

Naprawdę udało mi się stworzyć swój własny, niepowtarzalny świat z królem z głową lwa, magicznym dywanem, zamkiem na niebie i wszystkim, co mogłem wymyślić. Użycie odpowiednich słów kluczowych i modyfikatorów sprawia, że obrazy wyglądają dobrze-teksturowane / postarzane, więc w końcu potrzeba bardzo niewiele przetwarzania końcowego: było błyskawicznie i wizualnie zapewniło mi dosłownie wszystko, czego chciałem.”

Choć nie uważa się za filmowca w tradycyjnym sensie, niewątpliwie tworzy nowe doświadczenie wizualne, aby połączyć je z muzyką, która ma absolutnie wyjątkowy wygląd i historię do opowiedzenia.

„Światowa społeczność AI jest pionierem w dziedzinie sztuki, która jest tak nowa i przełomowa, że większość starych zasad i etykiet nie ma tu zastosowania. Nowe metody i techniki są publikowane co tydzień i nie jest to przesada. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę być częścią tego ruchu daje mi możliwość połączenia muzyki, sztuki i filmu tak, jak zawsze sobie wyobrażałem. To niewiarygodne.