Wyrażenie taśmy z klejem jest bardzo uniwersalne i zapewne pod tym pojęciem można by było sklasyfikować dużą liczbę ich rodzajów. Z naturalnych względów przedstawimy tu tylko te stworzone do zaklejania pakunków oraz różnych paczek, zwane taśmami samoprzylepnymi pakowymi. Zaprezentowane poniżej porady, mogą pomóc podczas wyboru wariantu, który okaże się najbardziej odpowiedni pod względem jakościowym i cenowym.

Nadrzędny podział i przeznaczenie taśm klejących

AKRYL – najpospolitsze taśmy klejące i najczęściej zamawiane również w naszym zakładzie z uwagi na znikomą cenę. Bazą jest tutaj wodny klej na bazie akrylu, który to świetnie zachowuje się przede wszystkim na równych i względnie śliskich powierzchniach (dokument, folia itp.). Zaprojektowane są do używania w temperaturach powyżej zera i w każdym miejscu tam, gdzie bynajmniej nie jest wymuszana odporność na deszcz.

HOT MELT – użyty lep, to syntetyczny kauczuk ewentualnie sztucznie modyfikowany. Oprócz wyższej ceny, od taśm klejących wykonanych z akrylu rozróżnia je ociupinę większa siła lepienia, wszak nie aż tak, żeby stosunek wartości do należności uznać za dobry. Bywają również dużo bardziej niepodatne na wilgoć lecz również rekomenduje się wykorzystywanie ich jedynie w dodatnich temperaturach.

TECHNOLOGIA SOLVENT – są więcej warte od powyżej przytoczonych tymczasem tworzą zdecydowanie najodpowiedniejszy stosunek jakości do ceny. Najmocniejszą lepność zapewnia klej z kauczuku organicznego, dzięki któremu idealnie funkcjonują tak na płaskich, jak i porowatych powierzchniach. Po sklejeniu są niełatwo odrywalne i niepodatne na wodę. Ważne znaczenie ma też fakt, że da radę je stosować i absolutnie nie odklejają się choćby w minusowych temperaturach. Wykorzystujemy taki typ taśm klejących, zwłaszcza do zabezpieczania pakunków.

Nim wyselekcjonujesz i kupisz – złote wskazówki

Jeżeli zastawiasz się nad wyborem szczególnego rodzaju taśm z klejem lub zamierzasz skorzystać z usług zagranicznego sprzedawcy, zaznajom się z poniższymi poradami:

Nie zamawiaj taśm klejących marki NoName! – przeważnie najtańsze, nieznanego pochodzenia ewentualnie ściągane z Chin i najgorszej jakości:

  • krótki okres użyteczności – natychmiast tracą właściwości
  • potrzeba zaklejania dookoła całego kartonu – dwa razy szybsze zużycie
  • zakleisz pakunek po południu a rankiem odklejona taśma pakunkowa będzie leżała z boku
  • nieczęsto posiadają rzeczywiście taką długość, jak oferowana
  • zamiast przyoszczędzić, rzeczywiście poniesiesz wyższe koszty plus nerwy