Szkło od stuleci wykorzystujemy na każdym kroku. Stanowi jeden z elementów wielu przedmiotów codziennego użytku. Pojawia się jednak pytanie: dlaczego szkło jest przezroczyste?

Kilka słów o historii szkła

Historia szkła jest naprawdę długa – ma kilka tysięcy lat. Dotychczasowe badania archeologiczne wykazały, że szkło było wykorzystywane już w czwartym tysiącleciu przed naszą erą w Mezopotamii. Wykorzystywane wtedy szkło nie było przezroczyste, ale kolorowe. Szkło zyskiwało barwę za sprawą zanieczyszczeń , które znajdowały się w surowcach wykorzystywanych do jego wykonania. Szkło bezbarwne pojawiło się dopiero w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Około 100 roku po narodzinach Chrystusa szkło pojawiło się w szybach okiennych. Były one jednak tak drogie, że mogło sobie na nie pozwolić bardzo mało osób. Na masową skalę szklane tafle zaczęto produkować dopiero w XIX wieku. Współcześnie szkło wykorzystywane jest nie tylko do produkcji szyb okiennych. Szklane przedmioty towarzyszą nam na każdym kroku. Sięga po nie przemysł budowlany, farmaceutyczny, spożywczy. Ze szkła wykonuje się przedmioty codziennego użytku i wyroby o charakterze dekoracyjnym – wazony, kielichy, zwierciadła. Do produkcji szkła potrzebne są między innymi piasek kwarcowy, sodę, wapienie, boraks.

Co sprawia, że szkło jest przezroczyste?


Pytanie to zadawane jest naprawdę często. Szkło jest ciałem stałym, które charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością promieniowania widzialnego. Jest też bezpostaciowe. Jest to cecha charakterystyczna dla cieczy. Ogromna większość ciał stałych pochłania fotony światła, które na nie padają. To właśnie to zjawisko powoduje, że ciała stałe nie są przezroczyste. W przypadku szkła jest nieco inaczej. Szkło nie absorbuje fotonów światła. Fotony są odbijane przez szkło.  Energia fotonów jest jednocześnie zbyt mała, aby mogło dojść do przeniesienia elektronów. W przypadku szkła jego przerwa energetyczna jest większa niż energia fotonów promieniowania widzialnego. Konsekwencją tego jest to, że światło przenika przez szkło z mniejszą prędkością, ale też pokonuje je bez większych przeszkód. Co istotne, światło z zakresu widzialnego nie zawsze przechodzi przez szkło w całości. Wystarczy, że przejdzie jedynie przez jego część, abyśmy mogli odbierać jego powierzchnię jako przezroczystą.

Przygotowanie: wycinanie szkła wrocław