zdjęcie: Eric Sperrazza

Scenariusz: Eric Sperrazza

Motor City Five może być jednym z najważniejszych zespołów w historii rock and rolla. Były one wpływowe dla wszystkich, od Led Zeppelin do Ramones, kult, a nawet Rage Against the Machine. Chociaż dokuczali jako nominowani do Rock & Roll Hall of Fame aż sześć razy, bez skutku, prawdziwi historycy muzyki wiedzą, że przysłowiowy czubek kapelusza od małej garstki uwielbionych muzealnych kuratorów nie jest konieczny. Sam wpływ MC5 miał i nadal ma na nasz świat, jest wystarczającym dowodem na to, że będą odbijać się echem w wieczności.

Z Lincoln Park w stanie Michigan w 1963 roku MC5 powstał wraz z wokalistą Robem Tynerem, gitarzystami Wayne ’ em Kramerem i Fredem „Sonic” Smithem, basistą Michaelem Davisem i perkusistą Dennisem Thompsonem. Od razu zespół związał się z ruchem kontrkulturowym o politycznym podtekście i antyestablishmentowych tekstach, które rzucały wyzwanie systemowi, a nawet wspierały partię Czarnej Pantery; a wszystko to na czele ich „back-To-basics” garażowego rockowego brzmienia. Zespół grał również w nowym, rozwijającym się zespole z Detroit, The Stooges. Jednak album Kick Out the Jams z 1969 roku, nagrany na żywo w październiku 1968 roku w Grande Ballroom w Detroit, zapisał MC5 do historii.

Z jedną linią otwierającą, Nadszedł czas, aby … wykopać dżemy, skurwysyny!” Zespół dał sklepom fonograficznym i stacjom radiowym całe paliwo, którego potrzebowali, aby legalnie zniszczyć zespół. Ale fani zobaczyli, że ta surowa, politycznie istotna i brzydka płyta została ocenzurowana przez” The Man ” i tym samym stała się jeszcze bardziej pożądana!

W 1972 roku MC5 rozpadło się i odeszło w swoją stronę. Ale wysłał Stooges do assail, aby kontynuować płonące szlaki i zainspirował grupę odmieńców z Queens w Nowym Jorku-Ramones. Dzięki temu ruch punkowy zaczął się zakorzeniać. Dziś Iggy Pop, Marky Ramone i wielu innych przyklękają u stóp MC5 jako przodkowie punk rocka; gatunek wciąż romansujący z fanami muzyki i wymagający rebel music na świecie, do dziś.

Ostatnio Kramer ogłosił, że w 2022 roku wyrusza w drogę w ramach projektu We Are All the MC5 z nowym albumem mocno na horyzoncie. Do zespołu B on the road dołączyli wokalista Brad Brooks, gitarzysta Stevie Salas, basista Vicki Randle i perkusista Winston Watson.

Projekt niedawno zatrzymał się w Underground Arts w Filadelfii w zeszłym miesiącu i musiałem być w obecności muzycznej wielkości, aby zobaczyć, czy ten łamiący paradygmat gardłowy dźwięk nadal napędza tych, aby podnieść pięść w powietrze i odważyć się na nieznaną ścieżkę.

To był mój pierwszy raz w undergroundowej sztuce i powiem tylko, że nie ma lepszego miejsca, aby być świadkiem muzyki kontrkultury! Underground Arts to miejsce w piwnicy ozdobione muralami, które oświetlają podświetleniem, podczas meandrowania przez ciemną warstwę ziemi. Przestrzeń nadal ma punk rock, speakeasy klimat, który daje wrażenie jesteś w ekskluzywnym klubie fanów muzyki.

Koncert otworzył set zespołu rockowego Vixen77 z Filadelfii. Pięcioczęściowy oferował dużo do rozpakowania. Po pierwsze, mogę śmiało powiedzieć, że te pięć pań miało więcej talentu w swoich różach niż większość zespołów na trasie dzisiaj. Z odcieniami The Runaways, The Slits, L7 i więcej, ich występ był czcigodnym Thrash-fest z elektrycznością podniósł się do 11. Każdy członek Vixen77 posiadał tę scenę jak cholerna lwica, która zajmowała swoje terytorium, a tłum był tam przez każdą sekundę. Przez chwilę myślałem, że jestem w CBGB w Bowery, ostatni raz, kiedy moja twarz stopiła się przez samą moc zespołu. Spodziewaj się zobaczyć ich więcej w przyszłości i absolutnie możesz spodziewać się ich więcej ode mnie.

Następny był Kramer i MC5. Set rozpoczął się od „Ramblin ’ Rose”, a wokalista Brad Brooks nie pozostawił nic do zakwestionowania. Emanował rockową królewszczyzną, jednocześnie posiadając i upokarzając się powagą klimatu MC5.

Przez oszałamiające 90 minut Kramer rozdarł swoją gitarę poprzez takie przeboje jak” Come Together”,” Call Me Animal „I” Kick Out the Jams”.”Gdy Brooks szedł za rogiem na scenie, a nawet zanurkował w tłum, Kramer grał dalej z zapałem uradowanego młodego muzyka, zdobywając swój pierwszy showcase. W wieku 74 lat prześcignął muzyków na tyle młodych, by być jego wnukami, zawsze esencją rocka.

Spektakl był bisowany i zamykany przez ” the American Ruse „i” Sister Anne”, stawiając okres pod koniec upalnej nocy pod Filadelfijskimi ulicami, gdzie zasady społeczeństwa były wciąż kwestionowane przez majestat trzech akordów i prawdę.

Zanim MC5 opuścił scenę, Kramer podszedł do mnie i podał mi swoją kostkę do gitary. W drodze do domu wymyśliłem milion różnych sposobów na oprawienie i uwiecznienie tego wyjątkowego kawałka historii rocka, którym zostałem obdarzony. Ale kiedy otworzyłem drzwi mojego domu, czekała na mnie moja najstarsza córka.  Mój najstarszy przyjął całą moją muzykę punkową i dzielił się ze mną w duchu pójścia pod prąd. Moje dziecko było na koncertach Blondie, a Vans Warped tournee i było ze mną podczas wywiadów z następnym pokoleniem artystów punk rocka.  W tym momencie zdałem sobie sprawę, że moja rewolucja się skończyła. Jestem sztywniakiem w średnim wieku. Mój kryzys wieku średniego i Kompleks Piotrusia Pana mogą się różnić, ale prawda jest taka, że teraz jestem establishmentem. Jestem „dorosły” w pokoju.  Teraz kolej na jej pokolenie, by zakwestionować normy i odrzucić przestarzałe sposoby myślenia.  Więc otworzyłem jej rękę i położyłem kostkę Wayne ’ a Kramera na środku i wysłałem ją do łóżka.

Że jest duchem punk rocka. To jest dziedzictwo MC5. Idź naprzód i złamać paradygmaty. Taką wiadomość przywiozłem do domu z podziemnej Sztuki. To jest coś, czego Rock & Roll Hall of Fame nigdy nie dostanie i, szczerze mówiąc, mam nadzieję, że te kwadraty nigdy nie zrobią. Ta odsłona jest dedykowana Arianie. Nigdy nie trać w sobie „zamieszek”, Grrrl. Tak zmieniasz świat.

Połącz się z MC5

Facebook / Instagram / Twitter / YouTube / Spotify / Apple Music

Galeria Zdjęć Motor City 5