Pierwszy na świecie „ecstasy shop” zostanie otwarty dla publiczności jako proces w piątek, 15 lipca w Holandii. Chociaż ecstasy nie jest obecnie legalne w Holandii, sklep demo nie będzie faktycznie sprzedawać substancji, ale zapewni symulację dla potencjalnych przyszłych modeli legalizacji.

Znajdujący się na obrzeżach Amsterdamu „De XTC Winkel” (Sklep Ecstasy) będzie działał jako wystawa w Muzeum narkotyków Poppi i zapewni interaktywne doświadczenie działania sklepu MDMA, jeśli substancja miałaby zostać zalegalizowana. 

Poppi opisuje siebie jako ” nowe muzeum opowiadające historię o narkotykach. Jesteśmy nastawieni na otwieranie umysłów, łamanie tabu i kwestionowanie założeń. Wyobrażamy sobie świat z uczciwą i odpowiedzialną edukacją na temat narkotyków.’

Demo shop ma na celu zaangażowanie zainteresowanych stron w dyskusję na temat możliwości regulacji, jednocześnie udowadniając swoją zdolność do wspomagania redukcji szkód.

Według starszego analityka ds. polityki Transform Drug Policy Foundation, Steve ’ a Rollesa, demo shop zaprezentuje trzy różne modele funkcjonowania legalnego sklepu ecstasy:

  1. Model detaliczny klubu nocnego o niskim progu
  2. Bardziej ściśle regulowany model sprzedaży typu aptecznego
  3. Model ” smart shop „(gdzieś pomiędzy 1 i 2)

Sklep demo otwiera się dla publiczności w ten piątek i będzie otwarty do połowy września. Bilety są w cenie 10 €lub 8 €dla studentów i można je kupić tutaj.